گزارش ویژه

رییس اتحادیه کابینت سازان و فلز کازان قم: رشد قارچ‌گونه واحدهای صنفی بدون پروانه دردسرساز شده است

رئیس اتحادیه کابینت سازان و فلزکاران قم گفت: تداخل صنفی و فعالیت واحدهای صنفی  فاقد پروانه کسب سبب مشکلات در صنف شده است.

سید محسن زهرایی فر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلام بازار، با اشاره به تعداد افراد دارای پروانه در  صنف کابینت و فلزکاران  قم افزود: حدود ۷۰۰ واحد صنفی دارای  پروانه کسب در صنف کابینت و فلزکاران  در  قم مشغول فعالیت هستند

وی در خصوص فعالیت واحد های صنفی فاقد پروانه نیز گفت:  تداخل صنفی و فعالیت واحدهای صنفی  فاقد پروانه کسب سبب مشکلات در صنف شده است، ضمن اینکه فعالیت این واحدها باعث تعطیلی و ورشکستگی کسبه قدیمی و دارای پروانه کسب شده است.

وی با اشاره به راه اندازی سایت مخصوص اتحادیه کابینت سازن و فلزکاران  قم تصریح کرد: با راه اندازی این سایت  و بارگذاری اطلاعات افراد با پروانه و صلاحیت دار در ان، شهروندان می توانند با خیال راحت تر ، امور خود را در خصوص کابینت و… انجام دهند.

رئیس اتحادیه کابینت سازان و فلزکاران قم ضمن توصیه یه شهروندان مبنی بر استعلام از اتحادیه کابینت سازان و فلزکاران  جهت انجام امور خود از افراد صلاحیت دار بیان داشت: برخی افراد هستند که در فضای مجازی و سایت ها اقدام به تبلیغ امور مرتبط به کابینت و.. میکنند، در صورتی که نه دارای پروانه کسب بوده و نه مورد تایید اتحادیه هستند، و شهروندان نیز به علت عدم اگاهی امور کاری خود را به این افراد واگذار میکنند و وقتی به مشکل برخورد و به اتحادیه جهت رسیدگی به شکایات مراجعه میکند رصد ان ها ممکن نیست و در نتیجه حق شهروند تضییع می شود.

 وی با اشاره به وصول شکایات متععد در این زمینه افزود: کمیسیون بازرسی و رسیدگی به شکایات اتحادیه شکل گرفته و به این شکایات رسیدگی میکند و نتایح خوبی نیز حاصل شده است.

وی تصریح کرد: باید به طور جدی با واحدهای فاقد پروانه کسب و تداخل صنفی برخورد شود  تا مشکلات به حداقل برشد..

زهرایی در ادامه به برخی از مشکلات در پیش روی این صنف اشاره و گفت: افزایش بی رویه «قیمت مواد اولیه، مالیات، اجاره ها و حقوق کارگران» باعث شد شاهد مشکلات عدیده و یا تعطیلی در واحد های صنفی باشیم..

وی با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه در نتیجه افزایش نرخ دلار گفت: در دو سال گذشته قیمت کابینت روبه افزایش بوده و این وضعیت توان مردم برای درخواست کابینت را خیلی کم کرده است.

وی با بیان اینکه در گذشته فعالیت و سرو کار این صنف با صنایع فلزی بود، افزود: در حال حاضر بیشتر مصرف و مواد اولیه کابینت کاران در ایران MDF است که در این زمینه نیز مشکلاتی وجود دارد..

رئیس اتحادیه کابینت سازان  و فلزکاران قم اضافه کرد: واحدهای فعال فعلی هم به دلیل افزایش دستمزد کارگران در سالجاری، نیروهای خود را تعدیل کرده اند. چرا که هم تقاضا برای کابینت کاهش یافته و هم توان پرداخت دستمزد کارگران را ندارند.

وی  گفت: شیوع کرونا نیز از دیگر عواملی بود که باعث کسادی کار این صنف شد و با کاهش ساخت وساز طبیعتا” مشتری های ما کم شد و منجر به تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای ما شد.

زهرایی گفت: به دلیل نوسان مداوم قیمت دلار قیمت مواد وارداتی هم مدام تغییر دارد و کابینت سازان نمی توانند با اطمینان سفارش کار قبول کنند و متاسفانه کسی جوابگوی این شرایط نیست.

وی  در ادامه افزود: به عنوان مثال امروز قیمت یک قطعه نسبت به روز گذشته چندین برابر شده گران تر شده است.

زهرایی ادامه داد: بنده چندین  سال است در اتحادیه و صنف کابینت سازان مشغولم و در دوران های مختلف شاهد گرانی های بازار و افزایش قیمت ها بوده ام، اما در این سال‌های اخیر گرانی بیداد می‌کند و با این وضعیت تولیدکنندگان ما نابود می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ کرونا و وضعیت اقتصاد تولیدات ما را کاهش داد، افزود: در سالجاری هم وضعیت تاکنون همین طور بوده و در حال حاضر بیشتر واحدها نیمه تعطیل هستند و با ظرفیت پایین فعالیت می کنند.

وی نوسان قیمت هر روزه مواد اولیه و عدم توان کابینت سازان برای انجام تعهدات خود را یکی از مشکلاتی عنوان کرد که باعث تشکیل پرونده های متعدد شکایت در اتحادیه شده است و افزود: روزانه حداقل چندین شکایت از صنف کابینت داران به اتحادیه داریم که دلیل همه آنها افزایش قیمت روزانه مواد و در نتیجه عدم توان انجام کار و تعهدات تولیدکنندگان بوده است.

زهرایی همچنین از تنظیم یک قرارداد کامل در جهت کاهش اختلاف و مشکلات بین کارفرمایان و اعضای صنف خبرداد و خاطرنشام کرد: با بهره گیری از مشاوره های تخصییی و افراد خبره و متخصص ،قراردادی تنظیم شده که در هنگام انجام کار بین کارفرما و فرد صنفی منعقد می شود و این امر سبب می شود تا مشکلات به کمترین حد خود برسد.

وی در پایان به برنامه این اتحادیه در جهت حمایت از صنف و کاهش مشکلات مرتبط با تامین مواد اولیه و… اشاره و در این رابطه اظهارداشت:در راستای تنظیم بازار و تامین مواد اولیه و مورد نیاز اعضائ صنف در صدد راه اندازی تعاونی هستیم که در این رابطه اقدامات خوبی نیز حاصل شده است.

زهرایی یکی دیگر از برنامه های این اتحادیه را برگزاری دوره های اموزشی به خصوص در زمینه بازاریابی ومارکتینگ دانست و گفت: در این خصوص نیز چند روز قبل برنامه آموزشی بازاریابی برای اعضائ برگزار شد.

وی به بخشنامه مربوط به حدف تخفیف بیمه کارگاههای کوجک اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب شد تا بسیاری از کارگاههای کوچک تحت تاثیر قرار گرفته و رو به تعطیلی بروند و یا هزینه هنگفتی بر ان ها تحمیل شود، ضمن اینکه همین امر خود باعث گردید تا کارگاههای کوچک رغبتی بر اخذ پروانه فعالیت نداشته باشند  و بدون مجوز فعالیت کنند .که خود سبب مشکلاتی برای اتحادیه ها شده است.

زهرایی حمایت  دولت از تولید کننده  را مدنظر قرارداد و افزود: در شرایط فعلی با توجه به وجود مشکلات متععد برای تولید کنندگان ارایه تسهیلات  مناسب، تامین مواد اولیه و استفاده از ظرفیت تعاونی ها   کمک شایانی به رونق تولید می کند.

لازم به ذکر است در حال حاضر اعضاء هیات مدیره اتحادیه  سامل سید محسن زهرایی (رییس)، پرویز فرجی( نایب رییس اول)، حسین صفت (نایب رییس دوم)، احمد مساعی منش( دبیر)و ابوالقاسم جندقی خزانه دار می باشند.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا