علمی و پزشکی

حمایت وزارت بهداشت از پایان‌نامه‌های محصول‌محور تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به حمایت این وزارتخانه از پایان‌نامه‌های محصول‌محور تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از تدوین شیوه‌نامه‌ای برای ایجاد وحدت رویه در تعیین و ارزشیابی این قبیل پایان‌نامه‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سلام بازار، دکتر محمدرضا منظم با اعلام این خبر گفت: این طرح مختص دانشجویان کارشناسی ارشد و PhD است. شیوه‌نامه حمایت از پایان‌نامه‌های محصول محور تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با جزئیات مشخص جهت آگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی تدوین شده است.

وی با بیان اینکه انجام یک پایان‌نامه نیاز به تعامل دانشگاه با صنعت و جامعه دارد و هدف دفتر هم تقویت این تعامل است، گفت: بسیاری از پایان‌نامه‌ها فقط به مقاله منجر می‌شدند، اکنون اگر پایان‌نامه‌ای در کنار مقاله به محصول منجر شود، استقبال کرده و آن را مورد حمایت قرار می‌دهیم.

دکتر منظم با بیان این‌که وقتی بر محصول‌محور بودن تاکید می‌کنیم، منظورمان فقط محصول قابل لمس نیست، گفت: هر مسیری که در یک پایان‌نامه و تحقیق انجام شود و بخشی از نیاز جامعه را رفع کند، چه دستگاه باشد یا دستورالعمل، نرم افزار، راه‌حل بهبود یک فرآیند و … به آن عنوان محصول محور اطلاق می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد دستورالعمل عملیاتی برای اجرای پایان‌نامه محصول‌محور از سوی وزارت بهداشت، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی، نگاه‌های متفاوتی نسبت به پایان‌نامه محصول محور دارند. در وزارت‌خانه وظیفه خودمان می‌دانیم برای ایجاد یکپارچگی در این زمینه شیوه‌نامه‌ای تهیه کنیم که از دو جهت حائز اهمیت است. ابتدا ادبیات و زبان مشترک این حوزه است که انتظار می‌رود همه دانشگاه‌ها تصور یکسان و مشابه آنچه ما در وزارتخانه مورد نظرمان است، نسبت به موضوع داشته باشند. چون قرار نیست فقط با تغییر اسم این اقدام محدود شود، بلکه باید تاثیر آن نیز قابل مشاهده باشد. نکته بعدی ایجاد وحدت رویه در ارزشیابی پایان‌نامه‌های محصول محور در دانشگاه‌هاست تا تنوع سلایق آن را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه در شیوه‌نامه هر دو جنبه لحاظ شده و شاخص‌هایی هم برای داخل دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده گفت: محور‌های سطح فناوری، سطح فنی، نیاز بازار، رفع مشکل جامعه و … در اختیار دانشگاه است و در بازه صفر تا ۱۰۰ امکان امتیازدهی وجود دارد. طبق شیوه‌نامه، پایان‌نامه‌ای محصول محور است که حداقل ۶۰ امتیاز کسب کند و به این ترتیب امکان ارجاع به وزارت بهداشت را کسب می‌کند.

وی به مراحل ارزیابی پایان‌نامه‌های محصول محور در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: درخواست‌ها به کمیته تخصصی ارائه می‌شود تا امتیازات دانشگاه‌های مختلف را هم وزن و هم سطح کند تا تمام پایان‌نامه‌های ارسالی به صورت یکپارچه و با نگاه یکسان مورد ارزیابی قرار گیرند. در وزارتخانه اصلا به جزئیات پایان‌نامه توجه نمی‌شود، زیرا تمامی اقدامات با دقت و طی فرآیند طولانی درون دانشگاه‌ها انجام شده است. در معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت هم هدف اصلی حمایت از دانشگاه علوم پزشکی است که در جهت توسعه پایان‌نامه‌های محصول‌محور با برنامه‌ریزی مدون فرهنگ‌سازی کرده است.

دکتر منظم افزود: درکمیته ابتدا پروفایل استاد راهنما بررسی می‌شود، با توجه به اینکه چه سابقه فناورانه‌ای در کارنامه استاد موجود است؛ این نکته ثابت می‌کند چقدر تجاری‌سازی آن پایان‌نامه محتمل است. دومین مسئله مصوبه شورا‌های مرتبط دانشگاه علوم پزشکی به همراه جداول امتیازات است، سومین نکته میزان مشارکت بیرونی است که از امتیاز بالایی هم برخوردار است؛ سفارش‌دهنده طرح چقدر در آن سرمایه‌گذاری کرده است. هرچه میزان مشارکت بالاتر باشد، میزان امتیاز نهایی هم بالاتر خواهد بود.

وی گفت: حاصل‌ضرب وزن‌دهی وزارتخانه با امتیازی که دانشگاه داده است، امتیاز نهایی پایان‌نامه را تشکیل می‌دهد و به ازای هر امتیاز یک میلیون تومان به دانشگاه علوم پزشکی حمایت اعطا می‌شود.

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا