گردشگری

آیین یازدهم محرم امامزاده کوران اسفراین برگزار می شود

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اسفراین از برگزاری آیین یازدهم محرم امامزاده کوران اسفراین، در روز یازده محرم امسال در این شهرستان خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری سلام بازار، عبدالله سهرابی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اسفراین در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اعلام برگزاری آیین یازدهم محرم امامزاده کوران، اظهارکرد: در تداوم برگزاری سالیانه آیین روز یازدهم امامزاده کوران، پس از وقفه‌ای سه‌ساله به دلیل شرایط ناشی از بیماری کرونا، امسال شاهد برگزاری این رویداد گردشگری مذهبی در شهرستان خواهیم بود.

وی گفت: یکی از آیین‌های عزاداری ایام سوگواری محرم در استان خراسان‌شمالی، مراسم یازدهم محرم است که هرساله در امامزاده کوران شهرستان اسفراین است که خیل عظیمی از عزاداران و مشتاقان معرفت اباعبدالله (ع) از گوشه‌وکنار به عزاداری می‌پردازند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اسفراین افزود: دسته‌ها و هیئت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی روستاها و شهرهای اطراف پشت‌سرهم و بر اساس نظم خاصی و با طواف در دور امامزاده عزاداری می‌کنند که این مهم جلوه‌ای ویژه به این مراسم می‌دهد.

وی ادامه داد: از نکات جالب در این مراسم حضور زنان در پشت سر هیئت‌ها و برداشتن پرچم‌های سیاه است.

سهرابی گفت: آیین یازدهم محرم از سابقه و پیشینۀ دیرینه برخوردار است که در تحقیقات میدانی از بزرگان، تکیه‌داران و هیئت‌ها و بخصوص افراد مسن این رسم را تا چهار نسل قبل خود به یاد دارند و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال قدمت دارد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اسفراین خاطرنشان کرد: آیین یازدهم محرم امامزاده کوران اسفراین با شماره ۱۵۴۴ در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا