صفحه اصلی

طرف آمریکایی برای برگزاری دور جدید مذاکرات از طرح موضوعات انحرافی خودداری کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین تحولات مذاکرات لغو تحریم‌ها نیز گفت: ایران همواره مبدع بوده و در مسیر مذاکره حضور داشته و ما روند مذاکره را منطقی و معقول برای رسیدن به توافق جامع، پایدار و تضمین کننده منافع جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام به ویژه منافع اقتصادی ایران می‌دانیم.

 به گزارش پایگاه خبری سلام بازار، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه گفت: عراق کشور بزرگ و مهم همسایه ماست و به صورت طبیعی تحولات جاری این کشور را با دقت و با حساسیت دنبال می‌کنیم؛ ایران همواره بر ثبات و اهمیت استقرار و امنیت این کشور مهم همسایه دوست و برادر تاکید داشته و دارد و معتقد است امنیت عراق امنیت ایران و منطقه است. به تحولات این کشور با حساسیت اهتمام داشته و مسائل را دنبال می‌کنیم.

به گفته ناصر کنعانی تحولات جاری که به نظر می‌رسد ناشی از اختلافات سیاسی داخل است جزو امور داخلی عراق تلقی می‌کنیم و معتقدیم جریانات و احزاب و تشکل‌های سیاسی عراق می‌توانند در چارچوب قانون اساسی و سازوکارهای قانونی این کشور و به روش‌های مسالمت آمیز و توام با احترام متقابل از وضعیت جاری عبور کنند و با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت روزافزون عراق کمک کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام گذاشته و می‌گذارد و تاکید می‌کند گفت‌وگو بهترین روش برای حل مشکلات داخلی این کشور است و معتقدیم ملت عراق با بلوغی که دارند و درایت و تدبیر رهبران عراق می‌توانند از این مرحله به خوبی عبور کنند و شاهد ثبات و آرامش روزافزون در عراق باشیم.

هنوز شاهد تحقق انتظارات ایران از برادران در افغانستان نیستیم/ افغانستان به تعهدات خود عمل کنند

ناصر کنعانی درباره سفر وزیر نیرو به افغانستان در خصوص حق‌آبه هیرمند نیز گفت: بحث حق‌آبه موضوع بسیار مهمی است، رئیس جمهور اخیرا تاکید مضاعفی بر بحث ضرورت پیگیری حق‌آبه ایران داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد که اهتمام هیأت حاکمه سرپرستی در این خصوص نشانگر التزام مقامات این کشور به توافقات مشترک است. در وزارت خارجه موضوع را دنبال می‌کنیم وزیر خارجه بعد از تاکید و دستور رئیس جمهور با وزیر خارجه موقت افغانستان صحبت و بر این موضوع تأکید کرد.

ناصر کنعانی گفت: تحقق این امر به همکاری صادقانه طرف‌های ما در کشور دوست افغانستان بستگی دارد و این را نشانه حسن نیت می‌دانیم که دوستان ما مایل هستند همکاری توام با تعامل سازنده را با ایران شکل دهند اما هنوز شاهد تحقق انتظارات ایران از برادران در افغانستان نیستیم و میزان آبی که واریز می‌شود ناچیز است و امیدواریم برادران در افغانستان به تعهدات خود عمل کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درخصوص درگیری های مرزی اخیر در مرز ایران و افغانستان گفت: درگیری هایی که در مرز ایران و افغانستان به وجود می آید ناشی از عدم توجه و توجیه نادرست نیروهای مرزی طالبان درباره حدود مرزی دو کشور است و نیروهای مرزبانی افغانستان شناخت دقیقی از خطوط مرزی ما ندارند که باعث ایجاد سوء تفاهماتی می شود.

ناصر کنعانی تاکید کرد که نیروهای مرزبانی ایران با دقت به مرزها اشراف دارند اما ماهم انتظار داریم مقامات دولت موقت سرپرستی افغانستان نیروهای مرزی خود را توجیه کنند.

جمهوری اسلامی ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره پذیرش تابعیت مضاعف از سوی ایران  نیز گفت: ما بر اساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسیم و با افرادی از این دست در چارچوب قانون مدنی خودمان به عنوان شهروند ایرانی عمل می کنیم.

ناصر کنعانی در ادامه یادآور شد ایران در ارتباط با زندانیان ایرانی در خارج از کشور انتظار دارد، دولت آمریکا شهروندان ایرانی را که صرفا به اتهام دور زدن تحریم های آمریکا بازداشت کرده را آزاد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین تحولات مذاکرات لغو تحریم‌ها نیز گفت: ایران همواره مبدع بوده و در مسیر مذاکره حضور داشته و ما روند مذاکره را منطقی و معقول برای رسیدن به توافق جامع، پایدار و تضمین کننده منافع جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام به ویژه منافع اقتصادی ایران می‌دانیم.

ناصر کنعانی اضافه کرد: روزهای گذشته به طور جدی پیام‌هایی رد و بدل شد و آقای بورل متنی را مبتنی بر مذاکرات گذشته پیشنهاد داده و طرف‌ها این را دریافت کردند و ایران هم این پیشنهادات را دریافت کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما از هر ابتکاری که برای دستیابی به توافق کمک کننده باشد استقبال کرده و می‌کنیم و همواره واکنش مثبت نشان دادیم؛ بعد از تبادل پیام‌ها در هفته‌های اخیر که رخ داد و بررسی‌ها روی متون پیشنهادی انجام شد این احتمال وجود دارد در آینده نزدیک بتوانیم در خصوص تعیین زمان مذاکرات به نتیجه‌ای برسیم و احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات باشیم؛ باید تأکید کنم این بستگی کامل به اراده طرف مقابل مشخصا طرف آمریکایی دارد که برای دستیابی به توافق منطقی معقول و پایدار آمادگی خود را نشان دهد و از طرح موضوعات انحرافی خودداری کند.

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا