فرهنگ و هنر

برگزاری بیش از ۹۰۰ کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه های قم

رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های قم از شناسایی دانشجویان فعال و مستعد در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جهت اعزام به اردوی مشهد مقدس و شرکت در طرح حلقه‌های میانی موسوم به حامیم خبر داد.

به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری سلام بازار،حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل پوررضا در نشست خبری طرح حلقه‌های میانی موسوم به حامیم که در سالن جلسات نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر معتقد بوده است که فضای گفت‌وگو و ارائه نظرات باید در دانشگاه‌ها باز باشد و نهادهای امنیتی در این زمینه دخالتی نداشته باشند.

وی  با بیان اینکه دانشجو و استاد باید با آزادی بیان نظرات خود را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارائه دهد و ترسی از این بابت نداشته باشد تصریح کرد: ما معتقدم هستیم اساتید در دانشگاه‌ها  باید دغدغه بشریت را داشته باشند چون این مسئله تاکید اسلام است و اسلام سفارش کرده که باید به مسائل و مشکلات بشریت تفکر و به آنها رسیدگی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین پوررضا عنوان کرد: یکی از کار‌هایی که در دانشگاه‌های قم در این چند سال انجام شده این است که اساتید با هر نوع دیدگاه سیاسی که دارند دور هم جمع شده و نظرات خود را در خصوص مشکلات جامعه در زمینه‌های مختلف مطرح کنند، باید این فرصت را برای آنها فراهم کرد که نسبت به مشکلات مردم و دانشجویان انتقاد و پیشنهاد خود را ارائه دهند، گاهی اوقات صحبت‌هایی میان آنها مطرح می‌شود که واقعا چاره‌ساز است و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 وی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۹۶ «کرسی‌های آزاد اندیشی دانشجویی» را در دانشگاه‌های قم برگزار کردیم و نتایج بسیار مثبتی از این کرسی‌ها بدست آوردیم گفت:  دانشجویان باید یاد بگیرند که یک مسئله هم منتقد دارد و هم موافق، در نتیجه باید به نظرات دو طرف احترام گذاشت و به صحبت‌های آن‌ها توجه کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ توانستیم ۵۰۹ مورد کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌های استان قم برگزار کنیم که در این کرسی‌ها ۱۸ هزار دانشجو شرکت کردند و سعی کردیم فضای امن و مناسبی را برای آنها فراهم کنیم، آزادی بیان، منطق و اخلاق شعار ما در برگزاری این کرسی‌ها بوده که از فرمایشات رهبری الگوبرداری شده است.

وی   در ادامه خاطرنشان کرد: جهت توانمند‌سازی بیشتر دانشجویان فعال فرهنگی، سیاسی اجتماعی تصمیم گرفته‌ایم دوره‌ای با عنوان «طرح حامیم» به مدت یک هفته در ۳ بخش در مشهد مقدس برگزار کنیم تا داشنجویان قمی در کنار هم و در یک فضای دوستانه به گفت‌وگو بپردازند.

رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های قم با اشاره به طرح فوق افزود: پیرو سخنان خردادماه سال ۹۸ رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه حل برخی مشکل‌ها برای ارتقای جامعه، توسط مسئولان امکان پذیر نیست، و باید به صورت مردمی صورت بگیرد، ما نیز در نهاد نمایندگی دانشگاه‌های استان در میان دانشجویان حلقه‌هایی شناسایی کردیم که سابقه عضویت در تشکل‌های سیاسی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی و همچنین فعالیت‌های رسانه‌ای دارند.

وی با اشاره به اینکه این دانشجویان قرار است، در شهر مشهد و در اردوگاه‌های مجزا راجع به مسائل گوناگون سیاسی، فرهنگی و علمی ضمن بیان نظرها و دیدگاه‌های خود آموزش‌هایی نیز فرا بگیرند خاطرنشان کرد: آرزوی همه مردم ایران تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی است، و این طرح نیز در همین راستا به اجرا گذاشته می‌شود.

وی  تصریح کرد: هدف از برگزاری این طرح این است که دانشجویان در سال تحصیلی جدید به حل مشکلات مردم بپردازند و شرایط مطلوب جامعه که با آن فاصله داریم دغدغه این دانشجویان باشد تا به یاد داشته باشند نتیجه تحصیلشان این باشد که گره‌ای از مشکلات مردم باز کنند.

پوررضا ادامه داد: یک سری مشکلاتی در جامعه وجود دارد که باید بدست مردم حل شود و این موضوعات مربوط به حلقه‌های میانی است که رهبر معظم انقلاب هم بر آن تاکید دارد، تشکل‌های دانشجویی هم بخشی از این حلقه‌ها هستند که به دلیل شیوع ویروس کرونا در این ۲ سال کمتر فعالیت داشته و پراکنده بوده‌اند.

 رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های قم در پایان اشاره کرد: امیدواریم با برگزاری «طرح حامیم» این پراکندگی‌ها حل شود و بار دیگر تشکل‌های دانشجویی در قم به حل دغدغه‌ها و معضلات جامعه بپردازند، طرح توانمندسازی دانشجویان فعال فرهنگی، اقتصادی و سیاسی یک طرح ملی است که باید در تمام استان‌ها برگزاری شود ولی هر استانی می‌تواند متناسب با ایده‌های داخلی آن را بومی‌سازی کند.

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا