گزارش ویژه

گذری در میان غرفه‌های یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس قم

کتاب دفاع مقدس و سیره شهدا تاثیر زیادی روی نسل نوجوان و جوان دارد/کتاب ها اگر مناسب با سن کودکان باشد در جذب آنها موثر است

گفتگو:عباس قاسمی

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سلام بازار،یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب «دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت» در آستانه برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم در این شهر با حضور سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، علی رمضانی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مسئولان استانی، از پنج‌شنبه هفته قبل کار خود را آغاز کرد. به نظر می‌رسد، برگزاری یازدهمین دوره نمایشگاه کتاب دفاع مقدس، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌‌های استانی و با حضور ۹۰ ناشر در قالب ۱۱۵ غرفه، برای ناشران تخصصی دفاع مقدس رضایت‌بخش بوده است.

در حاشیه یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در مجتمع امام خمینی(ره) قم، گفتگویی با چند تن از غرفه داران داشتیم که در مجموع برگزاری نمایشگاه را فرصتی مناسب برای انتقال مفاهیم ارزشی می دادند.

**کتابهای فاخری در حوزه مقاومت وجود دارد که می تواند در سطح جهانی ترجمه شود

حجت الاسلام سید مهدی نورانی رئیس هیات مدیره موسسه فرهنگی هنری سایه در گفتگو با خبرنگار ما، در خصوص فعالیت های این موسسه چند منظوره عنوان کرد: کارهای مقدماتی در تاسیس موسسه ۵ سال قبل شکل گرفت ولی اخذ مجوز زمان برد.

وی ادامه داد: سال قبل مجوزهای رسمی را گرفتیم و نمایندگی ۸ ناشر لبنانی را در ایران داریم و از طرف ۸ ناشر نماینده انحصاری هستیم و در نمایشگاهای مختلف حضور پیدا می‌کنیم.

رئیس هیات مدیره موسسه فرهنگی هنری سایه بیان کرد: برخی از ناشران حوزه تخصصی‌شان دفاع مقدس است از جمله یکی از انتشارات به تمدن اسلامی است که ۱۴ جلد از کتب مدافع حرم را ترجمه و چاپ و توزیع کرده اند.

وی عنوان کرد: ۱۲ جلد کتاب از شهدا و جانبازان ایران و عراق نیز منتشر کرده و کتب مربوط به جبهه فرهنگی انقلاب و امام و رهبری دارد و در این میان مجموعه ده جلدی از امام ویژه درس هایی از افکار و اندیشه امام گزینش شده است.

نورانی تصریح کرد:یکی از ناشران تاکنون ۲۴ جلد از کتاب های علامه مصباح را به عربی در بیروت منتشر کرده و بنا دارند همه کتاب ها مطابق با جریان فکری را به عربی ترجمه کند.

وی خاطرنشان کرد:انتشارات دیگری نیز عراقی است و در حوزه شهدای عرق و حشد‌الشعبی کار می کند و ۱۳ جلد از کتاب را در نمایشگاه در جبهه مقاومت و اسلام سیاسی ارائه کرده است.

رئیس هیات مدیره موسسه فرهنگی هنری سایه گفت: یکی از ناشران نیز به نام دوستی است و شخصیت های فکری شاخص جریان مقامت را به جهان اسلام معرفی می کند و کتاب هایی از شهید آوینی و شهید بهشتی و شهدای لبنان و حزب الله دارد.

وی بیان کرد: ۵ سال است به دنبال شکار کتاب برای ترجمه در حوزه دفاع مقدس و جبهه انقلاب فرهنگی هستیم تا ببینیم چه کتابهایی در جهان اسلام تثیر گذار است، در این باره با تیم کارشناسی حوزه و دانشگاه به شناسایی کتاب می پردازیم و به تیم ترجمه می سپاریم و کار را به بیروت می فرستیم.

نورانی عنوان کرد: دو سایت بزرگ در جهان عرب هستند که کتاب فیزیکی را می فروشند در سال ۲۰۲۱ یکی از این سایت ها در گزارش خود کتاب یادت باشد را یکی از کتاب های برتری در جهان عرب برشمرد که سیره شهید سیاهکالی است که رهبری می فرماید زندگی این شهید باید در تاریخ نوشته شود.

وی در ادامه گفت: این نمایشگاه ظرفیت خوبی دارد و تاثیر گذار است، اما به نظر می رسد توزیع بن با توجه به گرانی کتاب مشوق نیست  باید مشوق های بیشتری را برای کتابخوانی در نظر بگیرند.

رئیس هیات مدیره موسسه فرهنگی هنری سایه اظهار داشت: باید فضای گسترده تری را در تهران برای این موضوع در نظر گرفت تا همه استان ها و ناشران خارجی حضور یابند البته قم نیز ظرفیت‌های زیادی در عرصه کتاب دفاع مقدس دارد.

***نمایشگاه دفاع مقدس در هم افزایی جهت تحقق اهداف ترویج دفاع مقدس موثر است

ابراهیم نداف زاده مدیر روابط عمومی مرکز مطالعات عراق اظهار داشت: این مرکز از سال ۷۸ در بغداد تاسیس شده و تاکنون ۱۸۰ کتاب منتشر کرده حمایت فکری از مقاومت است.

مدیر روابط عمومی مرکز مطالعات عراق افزود: در این نمایشگاه ۶۰ عنوان کتاب مرتبط با محور مقاومت و دفاع مقدس عرضه شده است.

وی تصریح کرد: همچنین فهرست کتابها را برای پژوهشگرانی که نیاز به منابع برای تحقیق دارند عرضه کرده ایم.

مدیر روابط عمومی مرکز مطالعات عراق افزود: در نمایشگاه امسال برای اولین بار بود شرکت کردیم، تجمعی که انتشارات مختلف در کنار یکدیگر قرار بگیرند بسیار موثر است، حضور رسانه ها نیز عالی بود.

وی بیان کرد: نمایشگاه دفاع مقدس در هم افزایی جهت تحقق اهداف ترویج دفاع مقدس موثر است و در این زمینه باید تلاش شود.

***هدف از حضور در نمایشگاه ارائه آثار مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت و انقلاب و معرفی کتاب به نسل جوان است

محمد حسین قاسمی مدیر انتشارات کتابک نیز در این گفتگواظهار داشت: بیش از ۹ سال است انتشارات کتابک را تاسیس کرده ایم و بالغ بر صد عنوان کتاب در موضوعات مختلف داریم.

مدیر انتشارات کتابک افزود: حوزه تخصصی ما کودک و نوجوان است و در دفاع مقدس نیز آثار خوبی داریم و در نمایشگاه ملی نیز در جهت معرفی سبک و سیره شهدا و معرفی قهرمانان حوزه دفاع مقدس و مقاومت کتاب های ویژه ای عرضه کرده ایم.

وی بیان کرد: در این نمایشگاه کتاب های ویژه کودکان و نوجوانان با موضوع شهدا و دفاع مقدس عرضه شده است، اخیرا نیز سه کتاب از کتاب های ما به عنوان پویش کتاب خوانی در شبکه نهال معرفی شده است.

قاسمی عنوان کرد:جوایز این مسابقه کتابخوانی ۱۰ میلیون تومان بود که با افزایش جوایز، به مبلغ ۲۰ میلیون تومان از خانه کتاب  و ۲۰ میلیون تومان از نهاد کتاب خانه ها به ۵۰ میلیون تومان رسید و تاکنون استقبال خوبی از این پویش شکل گرفته و ما نیز تخفیفاتی را در نظر می گیریم و تا یک ماه دیگر مسابقه ادامه دارد.

وی در ادامه در خصوص تولیدات این انتشارات تصریح کرد: بیش از ۶۰ شهید در قالب کتاب در خصوص شهدای داخلی و خارجی و محور مقاومت و مدافع حرم و امر به معروف در این انتشارات منتشر کرده‌ایم، چند تن از شهدایی که در کتاب قهرمان من معرفی کرده ایم نیز در شبکه پویا تبلیغ آن انجام می شود.

مدیر انتشارات کتابک بیان کرد: به تازگی معرفی شهدا را به طور جدی در قالب کتاب آغاز کرده ایم و سعی شده بانوان شهید را نیز معرفی کنیم، در این باره کتاب دیگری در دست انتشار است که روی آنتن شبکه پویا می بریم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هدف از حضور در نمایشگاه ارائه تولیدات و آثار مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت و انقلاب اسلامی و معرفی کتاب به نسل جوان است.

قاسمی گفت:چند سالی به دلیل کرونا بسیاری از نمایشگاههای کتاب برپا نشده است وبا کاهش شیوع کرونا فرصت خوبی برای برپایی نمایشگاه و کتاب خوانی وجود دارد، خوشبختانه در ایام خوبی از نظر آب و هوایی و در ابتدای سال تحصیلی به سر می بریم و استقبال زیادی شکل گرفته است.

وی اظهار داشت:با توجه به اینکه نمایشگاه در مرکز شهر و در مجاورت گلزار شهداست، استقبال خوبی را در این چند روزه شاهد بودیم، در این جا باید قدردانی ویژه ای از برگزار کنندگان نمایشگاه به خصوص سپاه استان قم داشته باشیم که با همت والایشان ثمرات خوبی را شاهد بوده ایم و به دلیل تلاش این عزیزان است که در این نمایشگاه دیده می شویم.

***در تولید اسباب بازی به شعارهای ارزشی و انقلابی ویژه کودکان و نوجوانان توجه شده است

علی محمدی مدیر محصولات فرهنگی صدرا نیز با اشاره به فعالیت های صورت گرفته بیان کرد: این مجموعه تولید کننده انواع اسباب بازی فکری و پازل و الگوست که ذهن کودکان و نوجوانان را به چالش می کشد.

وی تصریح کرد:یک سال است که این اسباب بازی ها را طراحی کرده ایم و ایده آن با نیز با بنده است و تلاش می کنیم به کودکان ساخت و ساز را یاد دهیم.

مدیر محصولات فرهنگی صدرا اظهار داشت: عمده فعالیت در این نمایشگاه نیز عرضه محصول به کودکان و نوجوانان است، قبل از این نیز در نمایشگاه فصل شیدایی در جوار مسجد مقدس جمکران حضور داشتیم و در این نمایشگاه نیز از طرف سپاه معرفی شدیم.

وی عنوان کرد: در تولید اسباب بازی به شعارهای ارزشی و انقلابی ویژه کودکان و نوجوانان توجه شده است و کودکان با پازل هایی که روی آن نوشته ایران مقتدر و جانم فدای رهبر، یک سری از ارزش ها را در ذهن مرور می کنند.

محمدی گفت: برپایی نمایشگاه رویدادی مهم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و کتابخوانی است و با توجه باینکه شهدا، گنجینه ای ارزشمند هستند باید بتوان در معرفی آنها به نسل جوان تلاش کرد.

*****فضای منسجمی در نمایشگاه دفاع مقدس قم در نشر فرهنگ ایثار و شهادت شاهد بوده ایم

 

محسن امیرعبداللهیان مدیر انتشارات قائمیه سمنان نیز گفتگویی اظهار داشت: انتشارات قائمیه وابسته به مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سمنان است، این انتشارات از سال ۹۳ آغاز به کار کرد و تاکنون ۱۷ عنوان کتاب منتشر کرده و تا پایان سال ۱۸ عنوان منتشر خواهد کرد ودر مجموع ۳۵ عنوان در دستور کار است.

مدیر انتشارات قائمیه بیان کرد: این انتشارات در حوزه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت و زندگی شهدا به تولید اثر می پردازد و در حوزه دفاع مقدس نیز آثاری در مورد عملیات ها را منتشر کرده ایم.

وی عنوان کرد: کتاب های شاخص ما فرهنگ نامه است؛ با توجه به اینکه در سمنان ۳ هزار شهید داریم و مقام سوم را در کشور به لحاظ جمعیت شهدا داریم به ۳ هزار شهید پرداخته ایم، در فرهنگ نامه شهر به شهر این شهدا را معرفی کرده ایم و برای سه هزار شهید خاطرات وصیت و اطلاعات را گردآوری کرده ایم.

عبداللهیان تصریح کرد: فرهنگ نامه برای اولین بار در کشور توسط انتشارات قائمیه و کنگره شهدای سمنان اتفاق افتاد، دو کتاب نیز در مورد عملیات مرساد داریم و کتابهایی در حوزه عملیات ها منتشر کرده‌ایم.

وی در مورد نمایشگاه امسال گفت:محیط خوب و جانمایی در جوار گلزار شهدا وغرفه های مناسب از ویژگی های یازهمین نمایشگاه کتاب است و فضا بسیار خوب و منسجم بود و استقبال مردم قم را شاهد بودیم این نمایشگاه یکی از اتفاقات در آستانه کنگره شهداست، باعث شد استقبال افزایش یابد.

*****نمایشگاه ملی دفاع مقدس، دارای بار معنوی زیادی در جذب مخاطبان است

اشرف استادی  یکی از مربیان کتاب دانه نیز   ابتدا در خصوص حضور کتابدانه در این نمایشگاه اظهار داشت: کتابدانه مجموعه ای فرهنگی و آموزشی برای افزایش سرانه کتاب خوانی است.

وی بیان کرد: در این روش، کتاب محور واقع شده و با روش های خاصی ویژه محصلین و جوانان و خانم های خانه دار علاقه مند می توانیم سرانه مطالعه را افزایش دهیم.

استادی همچنین عنوان کرد: نمایشگاه ملی دفاع مقدس، داری بار معنوی زیادی در جذب مخاطبان است و در حاشیه نمایشگاه توانستیم جوانان مستعدی را برای تندخوانی جذب کنیم که خود نقش مهمی در ترویج کتابخوانی دارد.

****جوانان ما باید با تلاش ها رنج ها و دردهایی که برای انقلاب و دفاع مقدس کشیده شد آشنا شوند

قنبر راسخ  یکی از ازادگان ارتش در حاشیه یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در مجتمع امام خمینی(ره) قم در گفتگو با خبرنگار راه ثروت گفت: ما دو گرو هستیم؛ یک گروه زندانی سیاسی مسلمان نیروهای مسلح قبل از انقلاب و یک گروه نیز فعال سیاسی مسلمان نیروهای مسلح هستیم که فعالیت مان در زمان طاغوت علیه شاه و استکبار بوده است.

دبیر پیشگامان فجرآفرین ارتش جمهوری اسلامی افزود: وقتی انقلاب پیروز شد عزیزان ارتشی که از سه ماه تا ۱۲ سال زندانی داشتند به عنوان عزیزان آزاده،به ارتش بازگشتیم و هنگامی که جنگ آغاز شد برای دفاع از این سرزمین حضور یافتیم.

وی بیان کرد: این نمایشگاه، فضای جذابی است که افتخارهای قبل و بعد از انقلاب ارتش را برای ملت ایران معرفی می کند و کتاب های مختلفی در این باره عرضه شده است.

راسخ عنوان کرد: یکی از این آثار، کتاب گروه بی نام است توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده و نقش ارتش در جمهوری اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران و تشکیل بسیج را آورده است.

وی اظهار داشت: همچنین کتاب آپولو از طرف سازمان حفظ آثار ارتش با همکاری بنده و دوستان نوشته و خاطراتی مختصر از آزاده و جانبازان سیاسی قبل از انقلاب را بیان کرده است.

دبیر پیشگامان فجرآفرین ارتش جمهوری اسلامی افزود: کتاب مبارزان انقلابی ارتش با ریشه‌های استکباری آمریکا در ایران که خاطرات زندانیان سیاسی ارتشی و مبارزین را بیان می کند یکی دیگر از آثار است.

وی تصریح کرد:مثلا در این کتاب شخصیتی داریم که محافظ شاه بوده اما عامل نفوذی از طرف امام خمینی در کاخ شاه بودند و این کتاب خاطرات مختصری از ایشان را آورده است.

این حانباز دوران دفاع مقدس  خاطرنشان کرد: جوانان امروز باید بدانند این انقلاب با شکنجه و رنج های زیادی پیروز شده و ما این شکنجه ها و کشتارها و دردها را تحمل کردیم و شاه نماینده اسرائیل و امریکا بود.

وی گفت: جوانان باید بدانند برای ارتش ننگ بود که محمد رضا پهلوی فردی فاسد بر این ملت مظلوم حکومت کند و هستی ایران در اختیارش باشد و این کشور حیاط خلوت اسرائیل و آمریکا و انگلیس به شمار برود.

دبیر پیشگامان فجرآفرین ارتش جمهوری اسلامی بیان کرد:اگر امروز قدر این انقلاب را ندانیم و برای حفظ آن تلاش نکنیم همان شرایط سابق حاکم می شود و همه این تلاش ها از میان خواهد رفت و اگر حرکت ما در مسیر ولی فقیه نباشد شرایط بدتری به وجود می آید.

****تولید کتاب با محوریت مقاومت باعث نزدیک شدن ملت ها به یکدیگر می شود

علی آکین جابا یکی از ناشران ترکیه نیز اظهار داشت: از دو انتشارات انسز و قلندر در نمایشگاه شرکت کرده ایم، این انتشارات کتاب های زیادی در مورد سردار سلیمانی و ترجمه کتاب‌های مختلف زندگی شهیدان و افراد بزرگ در  مقاومت منتشر کرده است.

وی بیان کرد: بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب در یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس عرضه کرده ایم و در نمایشگاه بین المللی تهران نیز حضور داشتم

علی آکین جابا در مورد تاثیر این نمایشگاهها عنوان کرد: تولید کتاب با محوریت مقاومت باعث نزدیک شدن ملت ها به یکدیگر می شود و باعث روابط بهتر بین مردم خواهد شد و با شهدای همه کشورهای و محور مقاومت آشنا می شوند مثلا عده ای فکر می کنند قاسم سلیمانی را فقط در ایران و عراق می شناسند در حالی که در جهان شناخته شده است.

****در تولید اسباب بازی به شعارهای ارزشی و انقلابی ویژه کودکان و نوجوانان توجه شده است

علی محمدی مدیر محصولات فرهنگی صدرا با اشاره به فعالیت های صورت گرفته بیان کرد: این مجموعه تولید کننده انواع اسباب بازی فکری و پازل و الگوست که ذهن کودکان و نوجوانان را به چالش می کشد.

وی تصریح کرد:یک سال است که این اسباب بازی ها را طراحی کرده ایم و ایده آن با نیز با بنده است و تلاش می کنیم به کودکان ساخت و ساز را یاد دهیم.

مدیر محصولات فرهنگی صدرا اظهار داشت: عمده فعالیت در این نمایشگاه نیز عرضه محصول به کودکان و نوجوانان است، قبل از این نیز در نمایشگاه فصل شیدایی در جوار مسجد مقدس جمکران حضور داشتیم و در این نمایشگاه نیز از طرف سپاه معرفی شدیم.

وی عنوان کرد: در تولید اسباب بازی به شعارهای ارزشی و انقلابی ویژه کودکان و نوجوانان توجه شده است و کودکان با پازل هایی که روی آن نوشته ایران مقتدر و جانم فدای رهبر، یک سری از ارزش ها را در ذهن مرور می کنند.

محمدی گفت: برپایی نمایشگاه رویدادی مهم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و کتابخوانی است و با توجه به اینکه شهدا، گنجینه ای ارزشمند هستند باید بتوان در معرفی آنها به نسل جوان تلاش کرد.

***۸نمایشگاه کتاب دفاع مقدس با استقبال خوبی از سوی جوانان مواجه شده است

منیره ایمانی  نماینده کتابدانه در قم در حاشیه یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در مجتمع امام خمینی(ره) قم در گفتگو با خبرنگار راه ثروت عنوان کرد: در این نمایشگاه محصولاتی رایگان در جهت مهارت تندخوانی و تقویت حافظه در اختیار مخاطبان قرار گرفت که به روش های نوین مطالعه مربوط می شد.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلا بر کتاب خوانی بسیار تاکید کرده اند و در این زمینه باید بتوان سرانه مطالعه را بالا برد، بدون تردید مهارت تندخوانی و تقویت حافظه، سرانه کتابخوانی را افزایش می دهد.

این کارشناس و نماینده کتابدانه در قم گفت: خوشبختانه نمایشگاه کتاب دفاع مقدس با استقبال خوبی از سوی جوانان مواجه شده است و این امر ظرفیت مهمی در افزایش سرانه کتابخوانی است.

لازم به ذکر است در این نمایشگاه ۹۰ ناشر از سراسر کشور در قالب ۱۱۵ غرفه در این نمایشگاه حضور دارند و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۲ و همچنین از ساعت ۱۶ تا ۲۱ از آثار ارائه شده که بیش از ۶ هزار عنوان کتاب در رابطه با دفاع مقدس است، بازدید کنند.

ایجاد غرفه‌های متنوع فرهنگی و هنری برای استفاده گروه‌های سنی مختلف و به خصوص کودکان با اجرای برنامه‌های جذاب، فروش لوازم التحریر با نمادهای ایرانی و اسلامی، اجرای تئاتر و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی در موضوع‌های مرتبط با دفاع مقدس از جمله برنامه‌های جانبی تدارک دیده شده در جریان برگزاری این نمایشگاه است.

 

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا