اقتصاد و فناوری

مشوق‌های مالیاتی انتقال کسب‌وکارهای دیجیتال به پلتفرم‌های داخلی مشخص شد

احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال از سوی سازمان مالیاتی ابلاغ شده تا آن‌دسته از کسب‌و کارهای دیجیتالی که در پلتفرم‌های داخلی فعال شده‌اند مشمول مشوق‌ها شوند.

به گزارش  پایگاه خبری صلام بازار به نقل از اتاق ایران، احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شده است. این اقدام در راستای اجرای آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال است که اواسط آبان ماه با همکاری وزارتخانه های اقتصاد و ارتباطات و با هدف حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای مجازی و توسعه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسیده است. آیین نامه ای که با ۱۴ ماده قانونی و ۳۰ حمایت دولتی قرار است از متضرر شدن کسب‌وکارهای اینترنتی که در نزدیک به سه ماه گذشته با قطع و محدود شدن اینترنت و فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام و… و. فعالیت آنها مختل شده است، جلوگیری کند.

سازمان مالیاتی یکی از دستگاه‌هایی است که در این آیین نامه وظایفی در راستای رونق بخشیدن به کسب‌وکارهای اینترنتی برای آن در نظر گرفته شده است. سازمان امور مالیاتی کشور در این راستا احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها (پلتفرم) و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال را ابلاغ کرده است.

این سازمان موظف است برای کلیه کسب‌وکارهایی که پیش‌ازاین سابقه مالیاتی نداشته‌اند و باید فعالیت خود را به پلتفرم‌های مشمول (پلتفرم های داخلی) انتقال دهند، مشوق‌هایی را اعمال کند که عبارت‌اند از:
– از تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک بابت درآمد حاصله از فروش کالا یا ارائه خدمت در سکوهای مشمول داخلی تا میزان مقرر در ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن یعنی۳۰ برابر معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد معاف هستند.
– برای کسب‌وکارهای مشمول، حداقل نرخ مالیات مقطوع به‌صورت پلکانی با رویکرد کمک به رشد اقتصاد دیجیتال در کشور تعیین شود. بخشنامه مربوط به این بند توسط سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارتخانه‌های ارتباطات و اقتصاد تهیه و ابلاغ می‌شود. کلیه مشمولین این بند از هرگونه جریمه ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک مربوط در مهروموم‌های آتی معاف خواهند شد.
– کلیه هزینه‌های ایجاد و توسعه پلتفرم‌ها و کسب‌وکارها در سکوهای داخلی جزو هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی تا سقف مقرر محسوب شود. سقف هزینه‌های قابل‌قبول به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناور ی اطلاعات، در پی تصویب آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال، ضوابط و شرایط مشمولان برخورداری از این حمایت‌ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام و به‌زودی پلتفرم‌های مشمول این طرح اعلام خواهد شد.

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا