گزارش ویژه

گرانی ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی خودروها در هفته جاری| بورس عامل گرانی بازار است

دیگنیتی، کولیوس، ب ام و سری۷، ایکس۵۵، سیتروئن سی۳، پژو۲۰۰۸، تارا و دنا هشت خودرویی هستند که در هفته جاری ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان گران تر شدند.

به گزارش پایگاهی خبری سلام بازار، روز گذشته «بازار» به بررسی قیمت یک خودروی چینی در بورس پرداخت، خودرویی که با قیمت پایه ۹۹۶ میلیون ۵۰۰ هزار تومان روی تابلو بورس رفت اما با بهای ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان معامله شد. بورس و افزایش نرخ ارز این روزها دو دلیل گرانی غیرمنطقی خودروها در بازار هستند. امروز بیشتر از روزهای گذشته متولیان صنعت خودرو می توانند درک کنند که قرار دادن خودرو در سبد تورمی بانک مرکزی یعنی تبدیل کالای مصرفی به کالای سرمایه ای، کالایی که برای کسب سود آنی توسط سودجویان و برخی از مشتریان خریداری می شود.

در هیچ یک از بازارهای جهانی نوسان قیمت خودرو مشابه بازار کشور ما وجود ندارد، دلیل این موضوع نیز فقط عدم شناخت بازار توسط وزارت صمت به عنوان سیاستگذار صنعتی در کشور است. امروز رسانه «بازار» قیمت خودروهای چینی، وارداتی و مونتاژ در بازار را بررسی خواهد کرد:

دیگنیتی پرایم اواخر هفته گذشته در بازار آزاد قیمت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی داشت، اما امروز قمت این خودرو به بیشتر از یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است

دیگنیتی پرایم چند؟

گرانی دیگنیتی در بازار بورس توجه ها را به خود جلب کرده است، اما این خودرو دو میلیاردی در بازار آزاد قیمت کمتری دارد. دیگنیتی پرایم اواخر هفته گذشته در بازار آزاد قیمت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی داشت، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است. این مورد بیانگر آن است که بازار در مقابل فضاسازی بورس مقاومت کرده و اجازه گرانی میلیاردی را به این خودرو چینی نمی دهد، هرچند که سیر صعودی افزایش قیمت این محصول همچنان ادامه دارد.

رنو کولیوس اواخر هفته گذشته با بهای ۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است

چرا رنو گران می شود؟

اخبار واردات التهاب بازار خودرو را بیشتر از گذشته افزایش داده است، التهابی که فقط منوط به خودروهای داخلی نشده حتی محصولات تحریمی مانند رنو را نیز در مسیر گرانی قرار داده است. برند رنو طی روزهای گذشته روند صعودی قیمت را به صورت جدی دنبال می کند. این درحالی است که وزارت صمت ورود هرنوع خودرو فرانسوی به کشور را ممنوع اعلام کرده است. سودجویان از این فرصت استفاده کرده و در سایه نبود محصولات متنوع رقیب، گرانی را در دستور کار قرار داده اند. رنو کولیوس اواخر هفته گذشته با بهای ۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است. تا زمانی که محصولات وارداتی در خیابان های کشور تردد نکنند، این برند همچنان مسیر افزایش قیمت را دنبال خواهد کرد.

ب ام و سری۷ مدل ۲۰۱۸ اواخر هفته گذشته قیمت ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان داشت، امروز این خودرو به بهای ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسیده است

۱۰۰ میلیون تومان گرانی در چهار روز

ب ام و سری ۷ را می توان لوکس ترین سدان کشور معرفی کرد، خودرویی که به دلیل نبود واردات قیمت میلیاردی دارد. هرچند که معامله خودروهای میلیاردی طی سه ماه گذشته به کمترین میزان خود در بازار کشور رسیده است، اما گرانی در این محصولات بیشتر از سایر خودروها است. ب ام و سری۷ مدل ۲۰۱۸ اواخر هفته گذشته قیمت ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان داشت، امروز این خودرو به بها ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسیده است. خودروهای وارداتی لوکس وابستگی شدیدی به قیمت ارز دارند، به هر میزان که نرخ ارز رشد یابد، این خودروها نیز گران تر خواهند شد.

ام وی ام ایکس ۵۵ اواخر هفته گذشته قیمت یک میلیارد و ۴۰ میلیون تومانی داشت. اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از یک میلیارد و ۶۰ میلیون تومان رسیده است

ایکس۵۵ گران شد

ام وی ام یکی از برندهای خودرویی است که طی روزهای گذشته نسبت به افزایش نرخ ارز واکنش نداشته است. اما از اواخر هفته گذشته قیمت محصولات ام وی ام با تغییر همراه شده است، ام وی ام ایکس ۵۵ اواخر هفته گذشته قیمت یک میلیارد و ۴۰ میلیون تومانی داشت. اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از یک میلیارد و ۶۰ میلیون تومان رسیده است. افزایش ۲۰ میلیون تومانی این خودرو نشان از سیر صعودی بها این محصول در روزهای جای دارد.

سیتروئن سی۳ اواخر هفته گذشته در بازار آزاد با قیمت یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان معامله می شد. اما، امروز قیمت این خودرو یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان را رد کرده است

سی۳ گران تر از همیشه

سیتروئن سی۳ یکی از کراس اوورهای پرقدرت و خوش فروش بازار کشور است، هرچند که شرکت مونتاژ کننده در تامین لوازم یدکی و خدمات پس از فروش این محصول عملکرد چندان مطلوبی ندارد، اما این خودرو جایگاه خود را حفظ کرده است. سیتروئن سی۳ اواخر هفته گذشته در بازار آزاد با قیمت یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان معامله می شد. اما، امروز قیمت این خودرو یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان را رد کرده است. افزایش ۲۰ میلیون تومانی این کراس اوور فرانسوی نشان از گرانی بیشتر آن در هفته جاری دارد.

پژو ۲۰۰۸ اواخر هفته گذشته قیمت یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی داشت، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بازار رسیده است

شیر پیر فرانسه گران تر شد

پژو ۲۰۰۸ یکی دیگر از کراس اوورهای خوش فروش فرانسوی در بازار کشور است، ۲۰۰۸ در طراحی بدنه و کابین با سیتروئن سی۳ تفاوت دارد. مشخصات فنی و پلت فرم هر دو محصول یکسان است، اما به دلیل وجود خدمات پس از فروش بهتر، پژو۲۰۰۸ گران تر از سیتروئن سی۳ است. پژو ۲۰۰۸ اواخر هفته گذشته قیمت یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی داشت، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بازار رسیده است. احتمال افزایش قیمت برای این محصول طی هفته جاری وجود ندارد، چرا که بیشتر حجم معاملات خودروهای کراس اوور به سمت محصولات چینی معطوف است.

تارا اتوماتیک اواخر هفته گذشته به بها ۶۸۵ میلیون تومان رسید، اما امروز قیمت این محصول بیشتر از ۶۹۵ میلیون تومان است

تارا در مرز ۷۰۰ میلیون تومانی

تارا اتوماتیک یکی از سدان های جدید گروه صنعتی ایران خودرو است که در بازار جایگاه مناسبی برای خود کسب کرده است. این خودرو اواخر هفته گذشته به بها ۶۸۵ میلیون تومان رسید، اما امروز قیمت این محصول بیشتر از ۶۹۵ میلیون تومان است. رشد ۱۰ میلیون تومانی تارا طی چهار روز نشان از شیب صعودی افزایش قیمت این محصول دارد. اگر در مقطعی شنیده می شد که تارا محصولی بد فروش است، امروز تارا جز گزینه های اصلی مشتریان در بازار برای خرید است. در صورت بهبود نظام قیمت گذاری توسط دولت در خودروسازان خصولتی می تواند انتظار داشت که این خودرو جز محصولات پر فروش باشد.

دنا لاس اتوماتیک توربو در نسخه صفر کیلومتر اواخر هفته گذشته قیمت ۶۵۰ میلیون تومانی داشت، امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۶۷۰ میلیون تومان رسیده است

دنا ۶۷۰ میلیون تومان شد

دنا پلاس اتوماتیک توربو یکی از سدان های پر طرفدار گروه صنعتی ایران خودرو در بازار کشور است، این خودرو به دلیل قوای فنی قوی همواره مورد پسند مشتریان در بازار آزاد است. دنا پلاس اتوماتیک توربو در نسخه صفر کیلومتر اواخر هفته گذشته قیمت ۶۵۰ میلیون تومانی داشت، امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۶۷۰ میلیون تومان رسیده است. افزایش قیمت ۲۰ میلیون تومانی دنا حکایت از رشد مجدد این خودرو طی روزهای آینده در بازار کشور را دارد.

 

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا