گزارش ویژه

گزارش سلام بازار از مراسم سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی:  انتقام خون شهید سلیمانی حتمی است / حضور میهمانانی از ۱۰۰ کشور جهان

 مراسم سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی با حضور مسئولان کشور، شخصیت‌های جبهه مقاومت و اقشار مختلف مردم در محل مصلی تهران آغاز شد.

 به گزارش پایگاه خبری سلام بازار، آیت الله رئیسی، سردار سلامی فرمانده سپاه، سردارقاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، مهدی چمران رئیس شورای شهر، حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات، محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در این مراسم حضور داشتند.

خانواده شهید سلیمانی و شخصیت‌هایی از کشورهای محور مقاومت نیز از مهمانان دیگر این مراسم بودند.

***ابو فدک المحمداوی: مبارزات شهید سلیمانی در کشورهای حوزه مقاومت قهرمانانه بود

جانشین حشدالشعبی  در ابتدای این مراسم گفت: در همه مراحل و اتفاقات عراق حاج قاسم سلیمانی نقش اساسی داشت. درست است که مهم ترین محور و دغدغه این شهید بزرگوار فلسطین بود اما ایشان هیچگاه از مسئله مقاومت در لبنان غافل نشد و غم عراق را نیز داشت.

وی با اشاره به تلاش های حاج قاسم سلیمانی برای آزاد شدن عراق از تروریست های تکفیری، افزود: شهید سلیمانی همواره تلاش می کرد عراق کشوری آزاد باشد و مستقل اداره شود.

جانشین حشد الشعبی گفت: حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس رهبری مقاومت عراق را بر عهده داشت، همچنین بعد از آن که سوریه مورد هجمه قرار گرفت به آنجا رفت و مجاهدت های زیادی را انجام داد.

وی گفت: مبارزات شهید سلیمانی در کشورهای حوزه مقاومت قهرمانانه بود و ایشان به خاطر این مبارزات بارها مورد تهدید قرار گرفته بود.

جانشین حشد الشعبی تصریح کرد: من در مقابل ملت ایران و خداوند گواهی می دهم که عزیمت شهید سلیمانی به یک طرف و آن توطیه در طرفی دیگر قرار داشت و با همان همتی که مقاومت را در عراق رهبری کرد در لبنان به مبارزه پرداخت همه این صحنه ها و میدان ها ایشان را از مساله یمن غافل نکرد و هیچ روزی ایشان مسأله اشغالگری در افغانستان را فراموش نکرد.

وی ادامه داد: عاملان ترور سردار سلیمانی هرگز خواب راحتی نخواهند داشت. ( مشروح سخنان ابوفدک را اینجا بخوانید)

***حاج قاسم شخصیتی بود که در میدان اقدامات منحصر به فردی داشت

رئیس جمهور در این مراسم گفت: یاد و خاطره قهرمان مبارزه با تروریست را گرامی میداریم و به روح بلندش درود می‌فرستیم و از همه مردم ایران به ویژه جوانان عزیز برای این پاسداشت صمیمانه سپاسگذارم. بدون تردید گرامی داشت یاد و خاطره قهرمان امت اسلامی پاسداشت همه ارزش‌های اسلامی است.

وی ادامه داد: این یک حضور عادی نیست بلکه با خود سخنی دارد و پیام به همه آزاد مردان عالم است که باید با مقاومت را را دربرابر ستمگران سد کرد.

رئیس جمهور افزود: اولین گام شهید سلیمانی خود سازی بوده است. ایشان ابتدا خودسازی کرد تا بتواند جامعه سازی کند بدون خودسازی امکان جامعه سازی وجود ندارد و بدون اینکه کسی امیر نفس نشود امکان ندارد شخصیتی اثرگذار در جامعه بشری باشد تمام پیشوایان ما ابتدا راه خودسازی را پیمودند.

وی افزود: عشق به خدا، اهل بیت و حضرت زهرا او را یک انسان خود ساخته پرورش داد و این نکته بسیار مهم است. نکته دوم بستر تحولی بود که او در آن قرار گرفته بود یعنی بستر نظام اسلامی؛ مکتب شهید سلیمانی مکتب امام خمینی و امام خامنه‌ای است و این دو مکتب در امتداد مکتب عاشورای حسینی (ع) است. جمهوری اسلامی چرخه پرورش انسان‌های مجاهد در راه خداست این چرخه توقف ندارد و چرخه رویش است و شهدا و جانبازان ما در این عرصه متحول شدند و رویش یافتند این چرخه درون زا و زنده است و همواره در حال تحول است.

وی گفت: حاج قاسم شخصیتی بود که در میدان اقدامات منحصر به فردی داشت. ساختار سازی که در میدان و رویش نیرو‌های که برای مقاومت انجام داد. برای او یک نکته محور بود و آن هم دفع شر و فساد بود و ساختن انسان‌ها ساختار سازی در جبهه مقاومت توسط این شهید بزرگوار شکل گرفت.

وی افزود: وقتی که حرکت و سخن و سیره و سلوک او را دیدند همه عاشقانه با او همراهی کردند. نکته‌ای که در زندگی او اهمیت داشت آن بود که انقلابی بماند. برای او مردم مهم بودند و اگر انقلابی بود. این امر را در مردم خود تعریف می‌کردند و همه با او احساس برادری و نزدیکی می‌کردند و جلوه مهم این حضور را در تشییع جنازه او دیدیم. حاج قاسم نماد وحدت و همبستگی بود و او پس از شهادتش هم نماد این واژه است.

رئیس جمهور گفت: جوانان عزیز امروز در قرن ۲۱ با افتخار یاد کنید نماد مبارزه با استکبار و تروریست شهید سلیمانی است.

وی افزود:نظام سلطه به دنبال هویت زدایی از مردم هستند و می‌خواهم بگویم شهید سلیمانی شخصیتی بود که عنصر هویت ساز بود. امروز آنچه مغرب زمین به تفکر‌های انقلابی حمله می‌کند می‌خواهد هویت زدایی کند به نحوی که امروز علی رغم فضای تبلیغاتی دشمن بایت سست شدن مردم نسبت به فضای ارزشی دیدیم که در تشییع جنازه شهید ما چه قیامی در ایران و عراق سایر نقاط جهان بر پا شد. شهید سلیمانی در قلب‌ها جا گرفته و اسم او را سردار دل‌ها می‌گذاریم.

انتقام خون شهید سلیمانی حتمی است

وی ادامه داد:دشمن می‌خواهد القا کند که مردم نسبت به ارزش‌های انقلاب اسلامی سست شدند، اما حضور مردم در تشییع شهدای امنیت و شهدای دفاع مقدس نشان داد که مردم همچنان پای این نظام هستند. به دشمنان انقلاب اسلامی می‌گویم، همان گونه که سردار سلیمانی در مقابل ظلم‌ها و استکبار شما ایستادگی کرد و مقاومت را در منطقه آفرید امروز شهید سلیمانی همانگونه مقابل شما قرار دارد.

رئیس جمهور کفت: سردار سلامی و سردار قاآنی در روز شهادت شهید سلیمانی اعلام کردند که آمریکایی‌ها بدانند که از خون شهید سلیمانی نخواهند گذشت و من هم اعلام می‌کنم که انتقام خون شهید سلیمانی حتمی است و خواب راحت برای قاتلان و مسببان آن نخواهیم گذاشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه قدرت خود را به میدان آورده و جنگ نظامی، سایبری، رسانه‌ای، سیاسی و اقتصادی راه انداخته‌اید، گفت: با جنگ احزاب، همه توان خود را به کار گرفته‌اید، اما دیدید که ملت بزرگ ایران با نگاه شهید مقاومت سلیمانی و گوش دادن به ندای بصیرت آفرین رهبرمان چگونه شما را در همه جنگ‌ها ناکام گذاشته اند.

در تمام جنگ‌ها شکست خورده‌اید و بعد از این هم شکست خواهید خورد

وی با اشاره به تلاش دشمنان برای جنگ اقتصادی اظهار داشت: در جنگ سایبری یک روز همه پمپ بنزین‌ها را سراسر کشور از کار انداخته‌اید و فکر کردید با این حرکت دشمنانه ملت ایران را همگام خود می‌کنید؛ در جنگ سیاسی همه ظرفیت‌های خود را در سازمان‌های بین المللی علیه ملت ایران به کار گرفتید و در جنگ روانی هم همه رسانه‌های خود را به خط کردید؛ در جنگ اقتصاد هم وارد شده و در ارز و طلا عددسازی کرده‌اید؛ ۵۰ کانال را برای عددسازی به کار گرفته‌اید. این تحلیل نیست بلکه خبر است که می‌گویم.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: امروز پیام این جمعیت و جمعیت‌های مشابه این در سراسر کشور این است که در همه این جنگ‌ها شکست خورده‌اید و بعد از این هم شکست خواهید خورد.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: در حین ورود به مصلا دختر خانمی دهه نودی گفت که شما را به خون شهید سلیمانی قسم می‌دهم ما پای کار هستیم به مسئولان هم پیام دهید که دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها پای این انقلاب و نظام هستند و مسئولان با اتکا به خدا حرکت کنند.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی را متعلق به همه مردم آزاده دنیا بدانید امروز مقالات و دلنوشته‌ها در فضای مجازی و کتاب که طی این چند سال در فضایل شهید نوشته گواه این است که شهید بزرگوار با تو میثاق بستیم که گسستنی نیست و تا اخر پای نظام و انقلاب و ارزش‌ها ایستاده ایم.

***حال و هوای این روز‌ها یادآور تشییع شهید سلیمانی در دی ماه ۹۸ است

در ادامه این مراسم زینب سلیمانی فرزند شهیدسلیمانی با قدردانی از مردم برای برگزاری برنامه‌های بزرگداشت سالگرد شهادت سردا سلیمانی گفت: از مردم کرمان برای استقبال خوب از مهمانان حاج قاسم قدردانی می‌کنم.

وی تصریح کرد: آنچه امروز اهمیت دارد این است که امروز تمام مسئولان راه سردار سلیمانی را در پیش گرفته و مشکلات مردم را با فداکاری حل کنند.

زینب سلیمانی دختر شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: آنچه امروز اهمیت دارد این است که تمام مسئولان راه و مرام شهید سلیمانی را در پیش گرفته و گره‌های کوچک و بزرگ زندگی مردم را با فداکاری باز کنند و آینده بهتری را برای فردای این مردم رقم بزنند.

او گفت: حقا که چنین ملتی شایسته فداکاری و جان فدایی است. آنچه امروز اهمیت دارد این است که تمام مسئولان راه و مرام شهید سلیمانی را در پیش گرفته و گره های کوچک و بزرگ زندگی مردم را با فداکاری باز کنند و آینده بهتری را برای فردای این مردم رقم بزنند.

***اجرای گروه سرود اقوام ایرانی و مداحی حسین طاهری

پرچم‌های بیشمار ایران، پلاکاردها و عکس‌های آن سردار شهید، در دست مردم بود. بانگ شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» بارها در سالن طنین انداز شد. از طرفی جوانان مشغول ثبت این صحنه‌ها با گوشی‌های همراه خود بودند و بازار گرفتن عکس، سلفی و فیلم برای استفاده در فضای مجازی داغ بود.

در ادامه مراسم گروه سرودی با نام «اقوام ایرانی، متشکل از نوجوانان دختر و پسر، ضمن پوشیدن لباس‌های قوم‌های مختلف در سراسر کشور سرودی زیبا را به اجرا در آورد.

همچنین یکی از ذاکرین اهل بیت (علیهم الاسلام) اجرایی حماسی را انجام داد، که با همراهی مردم با شعار «حیدر حیدر» مواجه شد.

در این مراسم مهمانانی از ۱۰۰ کشور جهان حضور داشتند.

تایتل نوشته جدید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا